Dobrý deň, Janko Kušnír,

Autor: Elena Antalová | 3.1.2019 o 10:00 | Karma článku: 2,85 | Prečítané:  1063x

pozdravujem Ťa začiatkom roka 2019, pozdravujem aj Tvojich blízkych, už veľkých a dospelých ľudí, ktorých máš rád, ale ešte im to nevieš povedať. Nič to, daj si na čas, Janko. Budú Ťa milovať tak, ako milovali Martinu a Jána.

Viem, že tieto riadky budeš vedieť prečítať najskôr o šesť - sedem rokov, a stále im nebudeš rozumieť. A keď im raz porozumieš, budeš už "veľký", len ja Ťa budem zrejme pozorovať z miesta, ktoré dnes neviem pomenovať a neviem si ho ani predstaviť. Možno Ti to raz, a isto aj  múdrejšie, vysvetlí Tvoja stará mama Zlatica.

V roku, v ktorom si sa narodil, zlí ľudia zabili Tvoju tetu Martinku. Urobili to preto, lebo veľmi milovala svojho priateľa a budúceho ženícha a bola pri ňom práve vo chvíli, keď ho za bohatú odmenu prišli popraviť ľudia bez svedomia. Ten budúci manžel na celý život sa volal Janko a Ty si po ňom dostal meno. Tvoja teta Martinka a Tvoj ocko Lukáš boli sestrička a braček. Tvoji krstní rodičia sú Majka a Jozef Kuciakovci, súrodenci mladého Janka Kuciaka.

Mal 27 rokov a pracoval ako investigatívny novinár. Jeden z najlepších! Čo to čudné slovo znamená? Znamená to, že hľadal pravdu aj tam, kde sa iní báli. Objavoval ju najmä medzi ľuďmi, ktorí milovali sladký život, takže im záležalo na tom, aby bohatli čo najrýchlejšie a bez zábran obchádzali všetky božie aj ľudské zákony.

Žili sme taký čas, že klamári, zlodeji, vrahovia a podvodníci sa kamarátili s mocnými, ktorí krajine vládli, a nevedeli a nechceli vedieť, čo je už za hranicou slušného správania. Lebo prenasledovať a ničiť tých, ktorých pravda sa odlišovala od ich "pravdy", už za hranicou slušného správania je! Na ich hriechy prišiel práve Janko, po ktorom Ti dali meno. Obetoval život kvôli všetkým slušným v tejto zemi.

Písomnosti, čo po ňom zostali, ukázali aj na mocných. Na takých mocných, čo mohli zaplatiť vrahom za jeho smrť. Ťažko sa mi to píše, ale za vraždu Tvojej tety Martinky dostali zaplatené navyše. Prepáč.

Prajem Ti, Janko, aby v časoch Tvojej dospelosti ľudia nepovažovali peniaze za najväčšie bohatstvo, a aby v tejto krajine už nikdy nevládli mocní, pre ktorých okrem smiešnej pominuteľnej slávy je "zlato"  drahšie ako ľudské životy.

Janko, prajem Ti pokojný, zmysluplný a šťastný život.

Elena Antalová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky

Plagiátor sa spoliehal na mlčanie univerzít. Tie prehovorili

Dankovo plagiátorstvo narazilo na hranice časti akadémie.

Prečo je dôležitý Ústavný súd

Ústavný súd: Uznávanému právnikovi Procházkovi to v politike nevyšlo

V Luxemburgu ho odmietli pre obavy o jeho integritu.


Už ste čítali?