Slovensko potrebuje terapiu láskou

Autor: Elena Antalová | 11.1.2019 o 10:00 | Karma článku: 1,42 | Prečítané:  268x

Ale Slovák iba s veľkým premáhaním dokáže preukázať tento ľudský cit. Ako prvá nás odhalila kritická realistka Božena Slančíková - Timrava. Či už v opise života dedinčanov (Ťapákovci), alebo  tzv.lepších ľudí (Všetko za národ).

Žila pomerne dlho (1867 - 1951), narodila sa v rodine farára Slančíka spolu s dvojčaťom Bohušom, neskôr  tiež farárom, ale ktovie, ako by boli všetci dožili, keby bola rovnako kriticky opisovala život na Slovensku po roku 1948. Po udelení titulu národnej umelkyne (1947) by boli možno súdruhovia, ktorí začali vládnuť neskôr, vyžadovali oddanosť. Bolestne pôsobia jej vety pred definitívnym odchodom, keď spomenula, ako sa prasynovci a pranetere prišli pochváliť červenými šatôčkami na krku...Mimochodom, Timrava, o ktorej by sa mali deti učiť v základnej škole, sa do zoznamu stovky významných ľudí v RTVS nedostala...

Takže, televízne spoločnosti, nielen RTVS, zobuďte sa!

Že v zime zvykne snežiť, vieme všetci! Že ste do nového roku avizovali viacero zábavných programov  a talkšou, sme zaregistrovali. Ešteže tú pomýlenú súťaž o najväčšieho Slováka treba brať ako humor, lebo by sme sa vôbec nezasmiali! V čase rôznych aj politických pomätencov potrebujeme aspoň úsmev, ak už nie smiech, lebo sa aj my, relatívne normálni ľudia, načisto zbláznime.

Slovensko fakticky potrebuje terapiu láskou. Ale Slovák, tobôž na vysokej stoličke, nevie ukazovať lásku, tak ho, aj podľa obdivuhodnej Timravy, vychovala stáročná minulosť. Aj učenie sa láske, súcitu, veľkorysosti a slušnosti ešte potrvá  nejakú chvíľku. Lebo "s láskou sa neradno zahrávať", napísal pred dvesto rokmi klasik. No, nebol to Slovák, prepáčte!

Niektorá televízna spoločnosť by mohla v týchto tristných časoch zaradiť čo najskôr do svojho vysielania napríklad mnohými filmovými cenami (aj Oscarmi) ovenčený film Terapia láskou. Scenárista a režisér dostal Oscara. Herci v hlavných úlohách Jennifer Lawrence a Bradley Cooper boli cenami zavalení a postavy, ktoré stvárňovali, boli riadne boľavé. Aj my sme, ako hrdinovia filmu Terapia láskou, boľaví.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky

Plagiátor sa spoliehal na mlčanie univerzít. Tie prehovorili

Dankovo plagiátorstvo narazilo na hranice časti akadémie.

Prečo je dôležitý Ústavný súd

Ústavný súd: Uznávanému právnikovi Procházkovi to v politike nevyšlo

V Luxemburgu ho odmietli pre obavy o jeho integritu.


Už ste čítali?