Hra O umnej Umke rozpráva o múdrej dievčine na čele rozprávkovej krajiny

Autor: Elena Antalová | 21.3.2019 o 20:00 | Karma článku: 1,08 | Prečítané:  304x

"Umka ponúká básňíka, abi i žalospevi spíval", napísal pred 200 rokmi Ján Hollý, keď odobroval štúrovcom návrh na uzákonenie "hornoslovenčiny" ako spisovného jazyka Slovákov, hoci sám až do smrti písal v bernolákovčine.

Umka (vraj) bola u staroslovienov bohyňou vtedajšieho básnictva, umenia a rozumu.

Pri príprave spomínanej rozhlasovej rozprávkovej hry pred rokom 2002 nám ani nenapadlo, že v roku 2019 bude s vysokým náskokom kandidovať na prezidentku Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Nebol to ani zámerný feministický projekt, hoci na realizácii autorkinho textu sa podieľali najmä známe dámske rozhlasové osobnosti. Režisérka Táňa Tadlánková obsadila do titulnej úlohy Dianu Mórovú. Nešlo o zámerné upozornenie detí pri rádiách, že rozhodovanie o riadení sveta mužmi je mýtus. Lenže veci sa, našťastie, dejú aj mimo ľudských zásahov...

Hra sa začína takto: "Každý by chcel žiť dobre. Lenže, čo je dobre? Pre každého iné. Pre lakomca peniaz, pre zamilovaného láska a pre chudáka, čo v sene líha, je najväčší zázrak čistá posteľ. Dáte to dokopy a do poriadku? Nielenže v jednej krajine, ani v jednom meste, a možno ani v jednej rodine nenájdete dvoch, čo by boli spokojní s tým istým".

Umná Umka panovala v Obľúbenej krajine a hľadala si ženícha, ktorý by bol čestný, pravdovravný a láskavý, aby sa dospelí aj deti tešili zo života a krajina zostala naďalej obľúbená. V pytačkách po nafúkaných trúfalcoch uspeje istý Mojtech, čo je, vraj, podľa akademikov, írečité slovenské mužské meno a znamená Moju potechu.

My sme nateraz viac ako spokojní s umnou Zuzanou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Gašparov profil má znaky profesionálnej kampane, pripomína Blahu a Smer

Bývalý policajný šéf porušil pravidlá facebooku o reklame.

Dobré ráno

Dobré ráno: Čaká nás koniec ministerky Kalavskej, aj reformy nemocníc?

Ide o najväčšiu reformu ostatných rokov.

Archívny text

August 1968: Neriadený tank zničil dom a zabil človeka. Prípad utajili

Kde sú dôkazy o útokoch na vojakov?


Už ste čítali?