Judášovo evanjelium

Autor: Elena Antalová | 20.4.2019 o 8:00 | Karma článku: 2,49 | Prečítané:  958x

Pravda nepotrebuje, aby jej niekto veril. Napokon, kto vie, čo je to vlastne pravda? Ale napriek tomu sme zvedaví a nevieme odolať pokušeniu stále ju hľadať.

Znovu sa priblížila trojdňová meditácia nad Ukrižovaným a príbehom, ktorý s ním súvisí. Aj preto otvárame tému, o ktorej mnohí doteraz nepočuli: Ten, pre pamiatku ktorého si najmä kresťania už dvetisíc rokov pripomínajú jeho smrť a vzkriesenie, mal veľmi zvláštnu požiadavku: chcel čo najskôr stratiť pozemské telo.

Dá sa o tom dočítať v útlej knižočke Judášovo evanjelium.

Z kopštiny ho v roku 2006 preložil Marek Dospěl a súčasne k nemu napísal komentár.

Ide o spis z prvých storočí kresťanskej éry, ktorý nikto v modernej dobe nečítal a nikto si zrejme ani nemyslel, že by niekedy mal takú príležitosť.

"EvJud" bolo objavené v strednom Egypte, v hrobke nad dedinou Amhar, na pravom brehu Nílu. Dva kódexy boli napísané egyptskou odnožou saidštiny, čo je vraj južné nárečie koptského jazyka. Okrem opisu peripetií s presúvaním, strácaním a nachádzaním nálezu nevyčísliteľnej ceny, sa v rovnomennej knihe uvádza,  že tretí kódex je písaný výlučne koptsky.

Rukopisný, do kože viazaný kódex tvorí tridsaťtri celých a ďalšie menšie fragmenty listov papyrusu. Jeho vznik určili odborníci asi do roku 200.

Ústredným námetom EvJud je rozhovor Ježiša s Judášom, v ktorom Ježiš informuje Judáša o gnostických pravdách, o svete a Bohu, ale najmä o tajnom spásnom učení, kvôli ktorému prišiel. Nie o vykúpení ľudstva jeho smrťou, ako čítame len v dialógu ich dvoch, mimo ostatných apoštolov. Starozákonný boh nie je najvyššia bytosť, zjavuje Judášovi, pretože ho považuje za najchápavejšieho z apoštolov a súčasne za svojho najdôvernejšieho priateľa. Zjavuje mu tiež tajomstvá kozmu a vesmíru, aj históriu prvého človeka na Zemi, ale najmä sa Judášovi prihovára týmito slovami: "Ty ich prevýšiš všetkých a obetuješ toho človeka, ktorý ma nosí". Judáš teda nezrádza Majstra, ale koná podľa jeho želania. "Na tvoje miesto príde niekto iný, aby dvanásť učeníkov bolo znovu po svojom boku". A prihovára sa mu: "Tá hviezda, ktorá kráča v čele, to je tvoja hviezda".

Judáš pozdvihol oči a uvidel mrak svetla, do ktorého vošiel.

Preľaknutí apoštoli počuli vzdialené hlasy, ale  nikoho nevideli.

Keď sa apoštoli dovolávali vysvetlenia, Ježiš povedal: "Vy ma poznáte? Žiadne pokolenie z ľudí, ktorí sú medzi vami, ma nepozná.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Sex, drogy a rock and roll do tábora nepatria, vraví šéf skautov

Skauting vedie deti k zodpovednosti, hovorí šéf skautov.


Už ste čítali?