Rok 384 pred Kristom. Chalkidiki

Autor: Elena Antalová | 17.7.2019 o 20:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  695x

"Copak fyzika, ta je v pořádku, ale to "meta" mate" (Jan Werich v slávnych Predscénach v pražskom Divadle ABC v rokoch 1956 až 1960 s Miroslavom Horníčkom o metafyzike v súvislosti s vtedajšou "kultúrnou" politikou štátu) .

"V ére tuposti a konzumu sú  páni Werich a Horníček balzam na dušu", napísal v šesťdesiatych rokoch minulého storočia na margo Predscén divák, ktorý pochopil, že spoločnosť je najzraniteľnejšia, keď je jej  schopnosť rozlišovania medzi podstatným a nepodstatným otupená.

Slovo "meta" vždy provokovalo najmä rýchlo kvasených vládcov sveta. O metafyzike málokedy niečo tušili. Mali svoje koncentráky, gulagy, aj iné priestory na likvidáciu najmä inteligencie. A najmä možnosti, ktoré im často ochotne potvrdzoval tzv. ľud.

Odkiaľ sa to slovo vzalo, kto ho stvoril?

Na dnes, žiaľ, opäť smutnom polostrove Chalkidiki sa v roku 384 pred Kristom narodil chlapček, známy pod menom Aristoteles. Otec metafyziky.

O pár storočí neskôr, v prvom storočí pred Kristom sa stal istý pán Andronikos z Rodosu, inak tiež grécky filozof , prvým usporiadateľom Aristotelových spisov. Prvých desať rokov sa venoval úvahám o  filozofii, ďalšie dlhé roky spracovával knihy o prírode. Odtiaľ názov metafyzika.

Divák z ABC vedel svoje o metafyzike, čo nie je nič iné, ako náuka o hraniciach nášho poznania.

Aké sú hranice poznania nášho súčasníka?

Aké sú hranice poznania našich najvyšších?

Ex premiér ako by naháňal premiéra z roku 2012, už ho nenájde, tak bude do času obháňať aspoň jeho tieň.

Predseda bude pobiehať po horách a hľadať ďalší mocný strom, lebo diera pred parlamentom znesie vlajkoslávu mocnejšiu a vyššiu ako 30 metrov.

No a pán premiér akosi pridlho hľadá svoje chlapské ja.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rozhovor

Andrej Kiska: Matovič ma pri Kollárovi sklamal (rozhovor)

Kiska chce za šéfku Za ľudí Remišovú.


Už ste čítali?