Odišiel televízny kúzelník

Autor: Elena Antalová | 22.8.2019 o 8:00 | Karma článku: 4,68 | Prečítané:  1834x

Navždy. Marián Puobiš zomrel vo štvrtok 8. augusta vo veku 72 rokov. V tom horúcom lete sa zvesť o jeho smrti akosi stratila. Noviny? Kde tu správička. Nezabudla JOJ-ka, v ktorej končil svoj umelecký život. Paradoxne v Inkognite.

Patril k najväčším osobnostiam hranej tvorby Slovenskej televízie (nie RTVS). V roku 1972 skončil štúdium divadelnej vedy na VŠMU, a už vtedy spolupracoval s televíziou. Počas tridsaťročnej praxe šéfproducenta, dramaturga a scenáristu sa podieľal na vzniku stopäťdesiatich televíznych inscenácií a filmov. Záhrada, Krajinka, Papierové hlavy, Cudzinci, Chodník cez Dunaj, Anjel milosrdenstva a mnohé iné. Mário a kúzelník získal hlavnú cenu na medzinárodnom televíznom festivale v Monte Carlo. Ktovie, či o tom vie pani úradníčka na našom kultúrnom ministerstve.

Bývalý minister kultúry Marek Maďarič by o tom mal čosi vedieť. Býval dramaturgom, aj šéfom v tej istej inštitúcii ako pán Puobiš. V iných rokoch, pravdaže. On by mohol o dosahu tvorby M.P. na slovenskú kultúrnu aj nekultúrnu verejnosť napísať veľa a dobre. Je zrejme príliš zaneprázdnený písaním článkov do SME. O tom, ako sa má múdro vládnuť. S nenápadnými vsuvkami, podnecujúcimi vľúdnu komunikáciu s politickou stranou s momentálne najvyššími preferenciami.

Žijeme vo svete, v ktorom sa jeden nestíha čudovať.

O pokornom géniovi slovenskej televíznej hranej tvorby posmrtne: "Zomrel dlhoročný Jojkár. Jeho meno bolo spojené s Inkognitom"!

Keď sme už pri spojeniach, Marián Puobiš kedysi pripravoval aj Večery Milana Markoviča, aj Dr.Ludskeho, a donedávna aj Sedmičku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rozhovor

Andrej Kiska: Matovič ma pri Kollárovi sklamal (rozhovor)

Kiska chce za šéfku Za ľudí Remišovú.


Už ste čítali?