Dokedy sa budeme aj v politike sporiť o Ježiša?

Autor: Elena Antalová | 22.5.2021 o 23:50 | Karma článku: 3,76 | Prečítané:  817x

Pre stámilióny súčasníkov je Ježiš nielen človek, ale Syn Boží, zatiaľ čo pre iných je jednoducho výnimočná osobnosť, ktorej úspech podnietil aj vznik nového náboženstva...Ale my máme akúsi poruchu vedomia: hľadať v inakosti zlo. 

Francúzsky historik Jean Imbert  (1919 - 1999) rekonštruuje v knihe Proces s Ježišom ten najslávnejší  v dejinách ľudstva, proces s Ježišom Kristom.

Na koho padá morálna a právna zodpovednosť za jeho ukrižovanie? Na židovskú veľradu alebo na rímskeho správcu v Judei Piláta? Krok za krokom sledujeme najpravdepodobnejší priebeh súdneho konania. Zvlášť otrasne pôsobí najmä opis samotného aktu ukrižovania z lekárskeho a fyziologického hľadiska. Autor sa opiera aj o svoje znalosti židovského a rímskeho práva, rozprávanie evanjelistov a ďalšie podstatné pramene.

Napriek tomu, že Judea bola v čase Kristovho verejného účinkovania rímskou provinciou, uchovala si vlastného kráľa, hoci bol menovaný priamo v Ríme. Bol to Herodes, nazývaný Veľký, ktorý vládol v rokoch 37 až 4 pred kresťanským letopočtom a podľa tradície nesie zodpovednosť za "vraždenie neviniatok" (Ježiš sa narodil okolo roku 7 - 5 pred kresťanským letopočtom).

V roku 6 kresťanského letopočtu Rím zaviedol systém správcov. Správca v rokoch 15 - 26 zosadil veľkňaza Annáša, ktorému ľudia aj neskôr zachovávali veľkú úctu a menoval jeho zástupcov, okrem iných aj Annášovho zaťa Kajfáša.

Galilea (približne štvrť krajiny) bola v tom čase relatívne nezávislá a Herodes, ktorého menovali roku 4 pred naším letopočtom, je ten, ktorý dal usmrtiť Jána Krstiteľa a v čase procesu ešte vždy zastával svoj úrad.

S akými sankciami rátalo rímske trestné právo proti rušiteľom verejného poriadku? Treba dodať, že trestné  právo bolo za cisárstva veľmi stabilné a takmer vôbec sa nemenilo. "Tí, čo ľud podnecujú k vzburám a nepokojom, budú buď ukrižovaní, alebo pohodení zveri, alebo vysídlení na nejaký ostrov, podľa toho, ku ktorej sociálnej vrstve patria."

O židovskom práve a rozsudku nad Ježišom v utorok.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fukuyama pre SME: Populista Orbán nevyhráva kvôli chudobe, ale identite

Hlavná myšlienka konca dejín platí dodnes, hovorí americký politológ.

KOMENTÁR MATÚŠA KRČMÁRIKA

Dejiny sa neskončili, v inej sa podobe sa znova rozbiehajú naplno (komentár)

Kazateľ konca dejín si za ideou stojí.

Dánsky futbalista skolaboval na ihrisku, museli ho oživovať

Zápas EURO 2020 po prerušení dohrali.


Už ste čítali?